Кои са най-популярните европейски столици? Ако сред отговорите са Рим, Париж, Лондон, Мадрид, Амстердам или Виена, няма да сбъркате. Много хора искат да ги посетят и някои го правят. В Европа обаче има и други красиви столици, които имат какво да предложат на своите гости. Например столиците на балканските държави. В следващите редове ще говорим за Букурещ – неслучайно го наричат „Малкия Париж“. Румънската столица е удобно близо до Русе.
Забележителности в други столици по света
Освен краткото разстояние и различните забележителности, ще добавим и по-ниските цени в сравнение със западноевропейските стандарти. Наистина е лесно да организирате разходка за един уикенд в Букурещ. И няма да е скъпо.
Ако вече сте решили да видите Букурещ, ще се опитаме да Ви помогнем с нашия списък с топ местата в Букурещ. За Вас остава да прецените за колко време да отидете.
Съвет:
Освен Букурещ опитайте да включите малка екскурзия до Синая. Близо е, а средновековните замъци там ще Ви очароват. И да не забравяме граф Дракула.
Парламентът в Букурещ
Няма с какво друго да започнем. Сградата е колосална. Не можете да я пропуснете – дори и да не искате, пак ще я видите.
Счита се за най-голямата гражданска административна сграда в света и втората въобще след Пентагона в САЩ. Няма друг по-добър пример за манията за величие на бившия румънски диктатор Николае Чаушеско.
Проектът е по негова заповед с идеята там да бъде неговото правителство. Днес там се помещава Румънския парламент, Музея ня съвременното изкуство, офиси, конферентни зали, библиотеки, ресторанти.
Няколко интересни файти за Дворецът на Парламента:
- Има над 1100 стаи;
- Размерите са 270 на 240 метра;
- Висок е 86 метра и има 4 подземни нива;
- Има противоядрено бомбоубежище;
- Над 20 000 работници и 700 архитекти са работили при строежа;
- Разрушени са различни сгради с историческа стойност, за да се направи място за новия парламент на Чаушеско – сред тях са барокови дворци, синагоги, църкви и манастири;
- Парламентът е изключително популярен с размерите, коридорите, но и с… полюлеите – някои от тях са с най-малко 7000 крушки, а кристалния полюлей в Залата за правата на човека тежи цели 2500 кг;
Музеят на селото
Музеят на селото определено е една от най-интересните в Букурещ туристически атракции. Разположен е на голяма зелена площ, на брега на река Херастрау – в непосредствена близост до парк Херастрау. Много лесно можете да комбинирате разходка в парка с посещение в Музея на селото.
Тук ще откриете традиционната архитектура, с десетки стари автентични къщи и други сгради от цяла Румъния. Всяка от тях има своя собствена история и характеристики – от малки дървени бараки до стари ханове и дървени църкви. В крайна сметка ще получите очарователно пътуване назад във времето и историята на Румъния.
Музеят на селото в Букурещ е отворен през 1936 г. и може да се похвали с площ от над 100 000 квадратни метра, съдържаща почти 300 къщи, сгради и други съоръжения.Днес музеят е една от най-забележителните туристически забележителности, не само в Букурещ, но въобще в цяла Румъния.Експонатите отразяват традиционни румънски културата, изкуството, архитектурата, бит и много други характеристики.Музеят е организиран по географски, исторически и автентичност групи, с невероятно разнообразие от сгради.Сред другите артефакти са къщи, църкви, вятърни мелници, воденици, цехове, технологични инсталации и много други предмети – всички те саорганизирани и научно обяснени.Това е истинско пътешествие назад във времето и уникално културно откритие.
Музеят на селото в Букурещ определено е една от задължителните атракции. Целогодишно там се провеждат редица културни събития.
Историческият център

Lipscani
Старият исторически център (Strada Lipscani) на Букурещ е известен със своите антикварни магазини и множество занаятчии. Името на района е произлязло от много търговци от немския град Лайпциг, които в миналото са развивали дейност тук. През 1400 г. търговците са били от най-различни краища -румънци, българи, сърби, австрийци.
Днешно време малките каменни улички са приятни за разходка, но не само. Някои от най-популярни заведения в Букурещ са из тези улички.
Националният музей на съвременното изкуство
Разположен е в Двореца на парламента и открит през 2004 г. Този интересен музей е домакин на временни изложби с акцент върху съвременното изкуство, с нови художествени езици, представления и улично изкуство.
Херастрау парк
Паркът редкага отлична възможност на жителите на Букурещ и неговите гости да се разходят сред зеленина и прохлада. Сред възможностите са разходка с лодка, коело под наем, посещение на панаири, игра на тенис. Можете да направите сравнение с Люксембургските градини в Париж. За съжаление трудно ще се намери аналог в България.
Именно тук е разположен популярният Музей на селото.
Труимфалната арка в Букурещ
Както своя оригинал, Триумфалната арка в Париж, тази в Букурещ също е построена в чест на войниниците от Първата световна война. Първоначално е била дървена. Днес обаче е от бетон. Препоръчваме да я посетите и да се изкачите по вътрешното стълбище – панорамата отгоре в впечатляваща.
Музея на румънския селянин
Този музей е считан за един от най-богатите и добро румънски музеи. Разнообразеито включва над 90 000 експоната. Колекцията от керамични произведения предлага над 18 000 съдове. Колекцията от носии вклчюва над 20 000 традиционни облекла.
В музеят може да се видят хиляди селскостопански инструменти, фотографии, филми, мебели, икони, килими – всички те представят цялостно битието на румънския селянин. Ще можете да видите дори и цели дървени църкви.
Неслучйно през 1966 г. Музеят на селянина в Букурещ е обявен за музей на годината в цяла Европа.
Еврейския музей
Музеят се помещава в синагога от края на 19-ти век. Там ще научите повече за историята на евреите.
Площадът на революцията
Площадът не Революцията е интересен от архитектурна гледна точка – тук и около площада са редица други забележителности. По-популярен обаче е с историческата си стойност. Сградата на ЦК н БКП, в която бяга Чаушеско през 1989 г. е на Площада.
Румънският атенеум
Това е една от най-красивите сгради въобще в Букурещ. Дом на любителите на музиката и цялата музикална букурещска общност, това е най-известната концертна зала в Румъния.
Националният исторически музей
Няма по-добро място, ако искате да се запознаете с историята на Румъния – от праисторически времена до днес. Музеят е разположен в неокласическа сграда от 1900 г.
Старият княжевски съд
Построен е през 15-ти век – днес за Стария княжевски съд се носи интересна легенда. Граф Влад Цепеш (да, граф Дракула) е държал затворниците под съда.
Шкембе чорба в Букурещ
Да не пропуснем едно популярно румънско ястие – чорба де бурта. Това е аналог на българската шкембе чорба, но с чесън и сметана. Коя ще Ви хареса повече – ще разберете на място.
Освен гореспоменатите забележителности, в Букурещ има още. Няма как да опишем всички, защото са много.
Несъмнено вече сте подосетили, че в Букурещ всичко е огромно, широко и дълго. Това само по себе си е една невероятна забележителност. Без съмнение, за това са виновни амбициите на бивши управници в Румъния.
Посетете Букурещ и няма да съжалявате. Не забравяйте другите балкански столици, които са съвсем близо до нас – Белград и Скопие.
2 коментара
Браво за статията.
Много полезна статия. Определено ще ми е от полза за предстоящото ми пътуване. Продължавайте все така.