В следващите редове ще напишем повече информация за столицата на Мароко Рабат. Целият град може да се сравни с един огромен културен паметник, който има дълга история.
Мароканската столица не е най-големият град в страната – Казабланка е по-голям с население от 3,5 милиона души. Рабат заедно с вече слятите околни градове се е превърнал в градска англомерация с около 1,6 милиона жители.
Освен по население Рабат изостава и в икономическото съревнование от Казабланка и дори от Танжер. По-малкият Танжер се възползва от близкото си местоположение до прохода Гибралтар и бележи икономически бум.
В столицата на Мароко обаче са съсредоточени всякакви структури на властта, дипломатически мисии, университети, музеи и красиви площади, фонтани и отлично поддържана инфраструктура.
Географски Рабат е разположен много добре – на брега на Атлантическия океан и на устието на река Боу Регрег. Така си има собствено пристанище, а и летище.
Историята на столицата на Мароко е дълга и интересна. Любопитен факт е завладяването от французите в началото на 20-ти век. Те са построили нов град около стените на стария. Това е продължило до средата на века. През 1956 г. мароканците извоюват своята независимост и Кралство Мароко е обявена за свободна и независима държава. За предводител е обявен Крал Мохамед V, на когото са кръстени различни обекти в днешно време.
Дали заради френското присъствие, дали заради близостта с Европа въобще, мароканците са много по-проевропейски настроени за разлика от други арабски страни. Европейците могат да се чувстват почти, като у дома си. Но не бива да се забравя и предварително да се проучат местните нрави и обичаи да се спазват порядките.
Единият вариант е да си организирате екскурзия само до Рабат. Можете обаче да комбинирате с почивка в някой от известните курорти – Казабланка или Маракеш – и така да опознаете по-голяма част от Мароко. Или от Рабат да организирате пътуване до другите три имперски градове.
До Рабат можете да стигнете със самолет, като кацнете на неговото летище. То е съвсем близо до центъра на столицата. Другият вариант е да си купите самолетни билети до летището на Казабланка – то е много по-популярно и можете да намерите по-изгодни билети. От там ще трябва да хванете влак до Рабат.
В Мароко се говори барберски и арабски. На места ще Ви помогне френския, но на английски не трябва да разчитате.
Ще ви трябват и Марокански дирхами – местната валута. Ще можете да ги обмените срещу Евро в местните обменни бюра. Като цяло, не разчитайте на кредитни карти.
В Рабат има стара и нова част. В новата част ще сте, като в Европа и си личи френското присъствие. Тук са администрацията и чуждестранните посолства.
В старият град на столицата на Мароко обаче са редица местни забележителности
- Кралски дворец;
- Марокански музей на изкуствата;
- Кулата на Хасан;
- Мавзолеят на Мохамед V;
- Самото влизане в старият град е през две впечатляващи порти;
Извън Рабат, съвсем наблизо, е древният град Сала и неговите останки. Любителите на археологията трябва да отидат до там.
За пътуване до Мароко не се нуждаете от виза. Паспортите обаче е препоръчително да имат поне още 6 месеца валидност, да имате билет за връщане и да докажете, че имате пари за времето на престоя си.